Jednosložková a vícesložková homeopatika

Přehled všech homeopatických přípravků najdeme v Materia medica homeopathica.

Homeopatika můžeme rozdělit na monokompozitní jednosložková a na vícesložková polykompozitní homeopatika neboli homeopatické speciality. U monokompozitních přípravků pak dále rozlišujeme systematické léčivé přípravky a tzv. polychresty.

Monokompozitní homeopatické léčivé přípravky se připravují z jedné vstupní suroviny a upravují se do formy granulí a globulí. Tyto drobné kuličky se cucají v ústech, kde se volně rozplynou. Chutnají mírně sladce, což ulehčí podání homeopatik dětem. Označují se latinským názvem výchozí suroviny a příslušným ředěním. Počet naředění bývá uveden číslem a písmenem označující způsobem zředění – „D“ jako decimální (1:10) a „CH“ u centezimálního ředění (1:100).

Systematické léčivé přípravky mají omezený účinek a používají se na akutní onemocnění příslušného orgánu nebo tkáně. Nemají účinek na celý organismus pacienta a nelze je tak použít. Mezi systematická homeopatika patří např. Natrium chloratum, Allium cepa a další.

Polychresty jsou přípravky, které mají na nemocného celkový účinek. Vyvolávají reakci celého těla, včetně nervového systému. Užívají se na léčbu chronických a recidivujících onemocnění. Mezi polychresty patří Sulfur, Lycopodium, aj.

Homeopatické speciality jsou složeny z více jednosložkových. Byly vyvinuty pro samoléčbu pacientů banálních onemocnění. Připraveny jsou z nejpoužívanějších monokompozit. Mají své vlasní specifické názvy jako např. Stodal – přípravek na kašel, Paragrippe na léčbu horečnatých chřipkových onemocnění, Drosetux na suchý kašel. Nejsou vhodné pro léčbu chronických onemocnění, lze je uplatnit pouze u terapie akutních stavů. Nejčastěji je doporučuje lékárník na základě pacientových obtíží. Mezi nejčastější indikace patří kašel, rýma, chřipkové onemocnění, bolest hlavy, lehké trávicí potíže nebo mírná nespavost. Mezi nevýhody vícesložkových přípravků patří možné vzájemné ovlivňování jednotlivých složek přípravku. Navíc v přípravku nemusí být obsažena ta látka, která je zrovna vhodná pro danéhopacienta. Polykompozitní přípravky se vyrábějí v různých lékových formách, jako jsou tablety, sirupy, kapky, dražé, čípky.

Léčba polykompozitními homeopatiky tvoří samostatné odvětví homeopatie, které bývá označováno jako komplexivní homeopatie. Přípravky jsou vždy určené na konkrétní diagnózu a užívají se stejným způsobem jako léčiva klasické medicíny.